اطلاعیه ها
 

چالش جدی فعالان صنف رایانه در زمینه بررسی تراکنش‎های بانکی

سه شنبه, 15 مرداد 1398 10:04 نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در جلسه‎ای با حضور رییس و نایب رییس اتحادیه فناوران و مدیران شرکت‎های رایانه‎ای بررسی شد؛

چالش جدی فعالان صنف رایانه در زمینه بررسی تراکنشهای بانکی

سازمان امور مالیاتی کشور، سال گذشته با هدف مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی بررسی تراکنش‎های بانکی بالای 5 میلیارد تومان فعالان اقتصادی را در دستور کار خود قرار داد و در این راستا، برخی از فعالان صنوف مختلف از جمله فعالان صنف رایانه، ملزم به  ارایه مدارک و مستندات مربوط به واریز وجوه به حساب‎شان شدند. اما اقدامات اخیر سازمان امور مالیاتی جهت اخذ اطلاعات تراکنش‎های بانکی سنوات گذشته به ویژه از سال‌های 92 به بعد فعالان صنفی را با شرایط خاص و سختی روبه‌رو کرده است.

روابط عمومی اتحادیه فناوران- درخواست سازمان امور مالیاتی برای دریافت مدارک و مستندات مربوط به واریز وجوه به حساب‌ فعالان اقتصادی( تراکنش های بانکی) منتهی به سال 92، موجب شده تا فعالان صنف رایانه با چالشی جدی مواجه شوند. از این رو برخی از مدیران شرکت های IT روز گذشته طی جلسه ای با رییس و نایب رییس اتحادیه ضمن تشریح مشکلات خود در این زمینه و چاره اندیشی برای رفع آن، خواستار رایزنی اتحادیه با مسوولان دولتی جهت رسیدگی به این مشکل شدند.   

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران در ابتدای این نشست گفت: کالاهای صنف IT سرمایه‎ای و گران است و سود بسیار پایینی دارد. به همین دلیل رقم 5 میلیارد تومان در صنف ناچیز است و اگر به موقع اقدام نشود بسیاری از فعالان صنف دچار دردسرهای جدی خواهند شد.

سیدمهدی میرمهدی افزود: اکنون فعالان صنف رایانه با مشکلات بی‎شماری دست و پنجه نرم می‎کنند که موضوع بررسی تراکنش‎های بانکی هم قوز بالای قوز شده و اگر تدبیر درستی برای رفع این مشکل اتخاذ نشود کسی در صنف باقی نخواهد ماند.

وی افزود: قانون بررسی تراکنش‎های بانکی از سال 97 لازم الاجراست. اما متاسفانه سازمان امور مالیاتی آن را به 5 سال گذشته مربوط کرده و مدارک و مستندات واریز وجوه به حساب‌ فعالان صنفی را از سال 92 می‏خواهد.

در ادامه نشست یکی از حاضرین جلسه به قوانین مالیاتی اشاره کرد و گفت: طبق ماده قانونی 157، پنج سال مرور زمان در ارتباط با گرفتن مالیات از اصناف وجود دارد و سازمان امور مالیاتی قانون مصوب 3/ 7/ 97 را به ماده 157 چسبانده و مدیران شرکت های IT  را تحت فشار قرار داده است.

وی افزود: وزارت دارایی مدعی است که ماده قانونی 157 را اجرا می‎کند و پیشنهاد بنده این است که وکیلی داشته باشیم که در دیوان عدالت اداری موضوع را از این جهت که در 5 سال گذشته چنین قانونی وجود نداشته که فعالان اقتصادی آن را اجرا کنند، پیگیری کند.

در همین حال دیگر حاضرین در جلسه پیشنهاد دادند که رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه در  نامه و جلسه ای با وزرای وزارت صمت و دارایی مشکلات فعالان صنف را در این زمینه مطرح کند و برای رفع آن چاره اندیشی شود. همچنین پیشنهاد شد روسای اتحادیه‎هایی که درگیر بحث قانون بررسی تراکنش‎های بانکی شده‎اند با هم متحد شده تا این موضوع در سطح گسترده تری عنوان شود.

پس از بحث و گفت‎و‎گوی بسیار در خصوص مشکلات پیش آمده در رابطه با قانون بررسی تراکنش‎های بانکی، در نهایت مقرر شد مدیرانی که در این رابطه مشکل دارند هفته آینده در جلسه‏ای با حضور وکیل، موضوع را مجددا مطرح کرده تا از طریق دیوان عدالت اجتماعی پیگیری شود.

  

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 
 

نفرات آنلاین

ما 34 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

خدمات اتحادیه

راهنمایی