اطلاعیه ها
 

جلسه با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

چهارشنبه, 16 اسفند 1396 10:54 نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

به اطلاع کلیه همکاران عزیز می رساند در تاریخ 96/12/14  در محل اتحادیه فناوران رایانه تهران با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر زاهدی، آقای دکتر عباسی، آقای دکتر احمدیان (مشاور عالی اطلاعات اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران که نماینده محترم مجلس شورای اسلامی نیز می باشند)، تعدادی از مسئولین دیگر، هیئت مدیره اتحادیه و عزیزان کارگروه مالیاتی که در اغلب جلسات دارائی ما را همراهی می نمودند از جمله آقایان مهندس ایروانی، مهندس آرش کریمی، مهندس میرقاسمی، مهندس افتخار، مهندس غنی زاده، مهندس مهدی سلیمی، مهندس صبوحی، مهندس گیاهی، مهندس فرجی تهرانی و ... برگزار گردید؛ در این جلسه جناب آقای میرمهدی به عنوان رئیس اتحادیه ضمن خوش آمد گویی به مهمانان عزیز در مورد مشکلات صنفی که همه اعضا با آن درگیر هستند با نمایندگان مجلس گفتگو نمودند که از موارد مهم آن مالیات مشاغل بود؛ جناب آقای میر مهدی در این باره فرمودند" متاسفانه حدود 95 درصد اعضا صنف با مالیات مشاغل درگیر هستند؛ زیرا اداره دارایی بر مبنای فروش کالا از همکاران مالیات مطالبه می نمایند؛ در صورتی که طبق قانون می بایست از سود خالص و حاصل مالیات دریافت گردد، این یکی از مشکلات عمده صنف می باشد و همه اعضا را دچار مشکلات می نماید و در صورت عدم رسیدگی به این مسئله بدون شک تعداد زیادی از افراد فعال در صنف به کشورهای اروپایی و آسیایی دیگر مهاجرت نموده و سرمایه خود را خارج خواهند نمود و این به هیچ عنوان به نفع کشور عزیزمان نیست، در مورد مالیات بر ارزش افزوده متاسفانه ضریب مالیاتی این صنف در عمده فروشی 3 درصد محاسبه می گردد درحالیکه مالیات بر ارزش افزوده 9 درصد می باشد و این دو رقم هیچ گونه همخوانی بایکدیگر ندارند؛ با توجه به قانونی بودن این مسئله در مورد ارزش افزوده از نمایندگان عزیز درخواست می گردد به این موضوع رسیدگی نموده و طبق قانون از یک کالا در صورتی که در آن کالا ارزش افزوه ای به وجود آید همان قیمت شامل ارزش افزوده گردد."

مسئله بسیار مهم دیگری که در جلسه مطرح گردید بحث گمرک بود؛جناب میرمهدی در این مورد فرمودند" 98 درصد کالای این صنف وارداتی می باشد و اگر در قانون واردات کالای itتغییری ایجاد نگردد و با مشکلاتی که برای واردکنندگان در گمرک وجود دارد به هیچ عنوان نمی توانیم با قاچاق این گونه کالاها مبارزه کنیم؛ از همین جا اعلام می نمایم، زمانی در کشور قاچاق وجود نخواهد داشت که قانون گمرک مورد بازنگری قرار بگیرد."

نمایندگان مجلس در مورد تجدید نظر در قوانین گمرکی قول مساعدت دادند. مسئله بعدی که توسط رئیس اتحادیه مطرح گردید مسئله استاندارد بود؛ جناب آقای میرمهدی گفتند" کالاهایی که وارد کشور می شوند همگی استاندارد اروپا و آمریکا را دارند ولی با ورود کالا به کشور می بایست استاندارد را پشت سربگذارند؛ حتی زمانی که یک کالا در نوبتهای مختلف وارد کشور می شود هر مرتبه می بایست استاندارد انجام گیرد و گاهاً بخاطر همین استاندارد یک کالا مدت زیادی در گمرک می ماند و واردکننده به بهانه استاندارد هزینه های زیادی را متحمل می گردد." خوشبختانه این مسئله نیز مورد توجه نمایندگان محترم مجلس قرارگرفت و جهت تسهیل کارها نیز قول مساعدت داده شد. در نهایت بحث بیمه که برای صنف مشکلات متعددی را به وجود آورده به میان آمد. پس از سخنان رئیس اتحادیه جناب آقای مهندس آرش کریمی در مورد مالیات اظهاراتی را بیان داشتند و با ذکر دلائل و اسناد قابل قبول توضیحات کاملی را ارائه نمودند. نمایندگان محترم مجلس پس از شنیدن مطالب ایشان دستور فرمودند موارد ذکر شده به صورت کتبی اعلام گردد تا مورد پیگیری قرار گیرد.

جناب آقای مهندس غنی زاده یکی دیگر از حاضرین در جلسه بودند که درباره واردات کالا صحبتهایی را مطرح نمودند و ضمن توضیحات مبسوت و فنی که ارائه داشتند ایرادهایی را که به قانون وارد می باشد گوشزد نمودند که مورد توجه نمایندگان بزرگوار مجلس قرار گرفت و مقرر گردید این موضوع نیز جهت پیگیری در مجلس شورای اسلامی به صورت کتبی اعلام گردد. آقای مهندس سلیمی از دیگر حاضران جلسه در مورد ارزش افزوده و معضلات آن صحبت به میان آوردند و در مورد قطع شدن زنجیره در قسمت فروشگاهها به شفاف سازی پرداخته و بیان داشتند نباید این قانون به این صورت عمل گردد.

جناب آقای مهندس پاک ضمیر نیز درباره مشکلات صنفی صحبت نموده و با توجه به مسئولتی که به عنوان نائب رئیس دوم در اتحادیه و یکی از اعضای کمیسیون دارایی دارند، همچنین به عنوان بالاترین مسئول در پاساژ ایران مشکلات و معضلات صنف را برشمردند و در پایان اعلام کردند به دلیل همین مشکلات تعداد زیادی واحد صنفی در مجموعه تعطیل شده اند.

جناب آقای مهندس گیاهی با بیان علمی و قانع کننده در مورد کالاهای وارداتی به صحبت پرداخته و یادآور شدند هیچ ارزش افزوده ای در ایران بر روی کالاهای it انجام نمی گیرد و تنها ارزش افزوده کالا، خدمات پس از فروش می باشد، اما سازمان امور مالیاتی بابت ارائه خدمات پس از فروش از قیمت کل جنس وارداتی مالیات بر ارزش افزوده دریافت می دارد. سخنران بعدی جناب آقای مهندس ایروانی بودند که سخنان کاملا متفاوتی را بیان نمودند؛ ایشان با آینده نگری که از خصوصیات فردی خودشان می باشد از بی سر و سامانی در واردات گفتند و در ادامه افزودند حتی افرادی که در این صنف فعالیت نمی نمایند نیز به واردات مبادرت نموده اند؛ همچنین در خصوص کارت های یکبار مصرف عنوان کردند اتحادیه فناوران اولین بار این موضوع را پیگیری نمود و خدا را شکر در حال حاضر اجرا و حذف گردیده است؛ جناب ایروانی در مورد خروج ارز بدون حساب و کتاب از کشور نیز توضیحات بسیار مهمی ارائه نمودند که مجدداً درخواست نمایندگان مجلس ارسال این مطالب به صورت کتبی به مجلس بود. در ادامه جلسه جناب آقای مهندس زند از دیگر حاضرین به بیان مشکلات صنف پرداختند و در مورد مجوز گرفتن و تایدیه کالاهای شبکه ای و مخابراتی توسط سازمان تنظیم مقررات، دریافت مبلغ بسیار بالایی که از وارد کننده دریافت می گردد و پیچیده نمودن مراحل واردات این نوع کالاها با توجه به عدم تولید این کالاها در کشور و جلوگیری از ورود این کالاها به داخل کشور با عنوان کالای تولیدی صحبت به میان آوردند.

جناب آقای دکتر زاهدی که از نخبگان کشور به شمار می آیند در جمع بندی موارد عنوان شده همه آنها را تایید نموده و در مورد استاندارد، گمرک و مالیات صحبت نمودند و اعلام داشتند صنف it مشکلات زیادی را متحمل می شود. جناب آقای دکتر عباسی نماینده محترم مجلس به بیان مطالبی در زمینه گفتگوهای اعضای جلسه پرداخته و خصوصاً در مورد ارزش افزوده توضیحات کامل و جامع ای را عرض نمودند؛ ایشان از نحوه اجرای قانون که به صورت سلیقه ای اعمال می گردد صبحت نمودند.

جناب آقای دکتر زاهدی به جمع بندی موضوعات پرداخته و نوید دادند از اوایل سال آینده تمام موارد ارسال شده به مجلس توسط کمیسیون آموزش و فناوری اطلاعات پیگیری می گردد و جلسات متعددی با مسئولین مربوطه برگزار می گردد و تا جایی که قانون اجازه می دهد آنها را تسهیل نمایند و در صورت احتیاج به تغییر قانون نیز قانون اصلاح یا بندهایی جهت تسهیل در امر واردات، دارایی مشاغل، دارایی ارزش افزوده، گمرک، استاندارد و بیمه به آن اضافه می گردد. این جلسه حدود 4 ساعت به طول انجامید. در انتها جناب آقای دکتر احمدیان در مورد حمایت همه جانبه از صنف و بر طرف نمودن موانع توسط مجلس گفتند و اظهار امیدواری نمودند که بتوانیم قدم حمایتی خوبی برای این صنف برداریم؛ در پایان جناب آقای سید مهدی میرمهدی کمجانی ریاست محترم اتحادیه ضمن تقدیر و تشکر از حضور نمایندگان مجلس اظهار امیدواری نمودند مشکلات بیان شده توسط حاضرین جلسه هر چه زودتر بر طرف گردد؛ همچنین بسیار خرسند بودند که نمایندگان به مشکلات صنف گوش فرا داده و برای اعضای این صنف وقت گذاشتند؛ ایشان خواستار شدند در سال 97 تمام این موضوعات پیگیری شده و کارگروههایی در کنار کمیسیون آموزش و فناوران اطلاعات در مجلس تشکیل گردد و روند کار به صورت کارشناسانه پیگیری گردد و جناب آقای دکتر زاهدی و آقای دکتر عباسی قول مساعدت و کمک به رفع مشکلات صنف را به ریاست اتحادیه دادند.

جلسه ساعت 21:00 با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد به پایان رسید. در نهایت این جلسه از سوی افراد حاضر بسیار سودمند و با ارزش تلقی گردید که امیدواریم با این حرکت مثبت و با همکاری نمایندگان محترم مجلس موانع پیش روی کسب و کار صنف را هر چه سریع تر برطرف نماییم.

روابط عمومی اتحادیه فناوران رایانه تهران

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 
 

نفرات آنلاین

ما 45 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

خدمات اتحادیه

راهنمایی