اخبار
 

هزینه کردن از جیب مردم برای واردات

سه شنبه, 21 اسفند 1397 12:57 نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه:

هزینه کردن از جیب مردم برای واردات

رییس اتحادیه فناوران رایانه گفت: در حال حاضر در ثبت سفارش‎های تخصیص ارز که در بانک مرکزی و بانک های عامل انجام می شود، برای بازرگانان گران تمام می‌شود و کارشناسان بانکی واقعاً مبالغ سنگینی برای کارشناسی از واردکنندگان دریافت می کنند که در نهایت این هزینه ها از خریدار دریافت می شود و تنها کسانی که ضرر می کنند مصرف کنندگان هستند.
سید مهدی میرمهدی کمیجانی رئیس اتحادیه فناوران رایانه در رابطه با عملکرد بانک مرکزی برای تخصیص ارز برای صنف رایانه اظهار کرد: متاسفانه رشوه هایی که در بانک ها برای تخصیص ارز از ما می گیرند و هزینه هایی که تحمیل می شود موجب افزایش قیمت لپ تاپ شده است به گونه ای که امروز لپ‌تاپ دو میلیون تومانی 9 میلیون تومان شده در حالی که قیمت آن در مبدا نه تنها افزایش نداشته بلکه در برخی از کالاها شاهد کاهش قیمت آنها نیز بوده ایم.
وی افزود: در حال حاضر در ثبت سفارش های تخصیص ارز که در بانک مرکزی و بانک های عامل انجام می شود، برای بازرگانان گران تمام می شود و کارشناسان بانکی واقعاً مبالغ سنگینی برای کارشناسی از واردکنندگان دریافت می کنند؛ به عنوان مثال در برخی موارد فرد باید 100 میلیون تومان رشوه بدهد که طبیعتاً فرد بازرگان این مبالغ را از جیب خود هزینه نمی کند و در نهایت این رشوه دادن ها به ضرر خریدار و مصرف کننده تمام می شود.
وی ضمن بیان اینکه بالاترین و پیشرفته ترین کشور در صدور بخشنامه هستیم، گفت: بخشنامه هایی که از بانک مرکزی، گمرک و وزارت صمت صادر می شود، بسیار زیاد است؛ چرا بخش خصوصی باید تاوان اشتباه مدیران را بدهد؟
میرمهدی کمیجانی تصمیم گیری دولت برای بخش خصوصی را ناشایست دانست و گفت: بازرگان باید به کار بازرگانی بپردازد و عرضه کننده باید به عرضه کالا مشغول باشد و در نهایت دولت ناظر فعالیت های افراد باشد.
رئیس اتحادیه فناوران رایانه ادامه داد: تا پیش از این حداکثر کالای ما یک ماه در گمرک دپو می شد اما در سال 97 شاهد رکورد هشت ماهه بودیم که اینها همه نتیجه تصمیمات مدیران بانک مرکزی در مقاطع مختلف است.
وی در پیشنهادی خطاب به دولت گفت: بهتر است به بخش خصوصی اعتماد کنید و از کارشناسان بخش خصوصی استفاده کنید و در تعیین مایحتاج از اتحادیه ها نظرخواهی کنید چون باید کشور را با یکدیگر بسازیم؛ بنابراین تقاضا داریم از دولت که از صنفی بودن خارج شود و فقط ناظر باشد و حاکمیت کند.

منبع:عصر اقتصاد

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خدمات اتحادیه

راهنمایی