اطلاعیه ها
 

نامه سرگشاده به جناب پروفسور زاهدی؛ نماینده محترم مجلس

یکشنبه, 27 اسفند 1396 09:23 نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 "بسمه تعالی"

"اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال"

نماینده محترم مجلس شورای اسلامی

جناب آقای پرفسور زاهدی

سلام علیکم

با عرض ارادت و احترام فراوان، اتحادیه فناوران رایانه و اعضای آن همواره سعی در پیشرفت و ایجاد بستر مناسب در مهیاکردن و تامین آخرین تکنولوژی های روز دنیا در جهت ارتقاء کیفی کشور را داشته و خواهد داشت. لازم به ذکر است که همیشه نیز توجه ویژه ای به سیستم مالیاتی داشته و دارد، چرا که به اعتقاد ما امروزه روز ضرورت پرداخت مالیات به حق بر هیچ شخص حقیقی و حقوقی پوشیده نمی باشد. و قطعا اعتقاد تمامی آحاد ملت،پرداخت مالیات به حق در چهارچوب قانون و سهیم بودن در آبادانی کشور از این روش می باشد.

اتحادیه به عنوان مرجعی آگاه از مسایل و مشکلات درون صنفی ، معتقد است این صنف فعال که در برگیرنده بخش زیادی از جوانان تحصیلکرده می باشد به دلایل مختلف از قبیل تحریم های سخت و مشکلات بانکی خارجی همواره دستخوش چالش های مختلفی بوده و هست.

متاسفانه در قوانین نظام مالیاتی پارادکس هایی وجود دارد که بعضا خود قانونگذار نیز در پاره ای از موارد دچار سردرگمی می شود که نمونه هایی از این موارد و مشکلات مهم صنفی را به استحضار می رساند.

۱- اختلاف نظر جدی در تعریف غیر منطقی خرده فروش و عمده فروش بر اساس میزان حجم تراکنش های مالی بدون در نظر گرفتن نوع شغل ، ارزش ریالی کالاو نگاهی واحد به کلیه صنوف. این نوع از دسته بندی هم در ضرایب مالیاتی حوزه عملکرد تاثیر گذار بوده و هم شاخصی در جهت مشمولیت به اشتباه واحد صنفی درنظام سازمان ارزش افزوده بر اساس نگاه آن سازمان محترم خواهد بود.

توجه به این نکته همانگونه که بارها به این مهم اشاره گردیده است ضروری می باشد" حجم تراکنش های مالی در صنف رایانه بسیار بالا و سود حاصله بسیار ناچیز است . " لذا اتحادیه فناوران معتقد است نیازی اساسی و جدی در تغییر شیوه مذکور احساس می گرددو قطعاسازمان محترم مالیاتی قادر است با مشورت با اتحادیه که قطعا نگاهی صنفی ،ملی، میهنی دارد تصمیمات جدیدی را در نحوه تعریف خرده فروش و عمده فروش اتخاذ نماید.

۲- عدم توجه به راستی آزمایی واقعی در غالب عمل از بابت پذیرش سود واقعی و منطقی مودیان حوزه صنف رایانه از سوی سازمان محترم مالیاتی که متاسفانه یا موجب به بسته شدن واحد صنفی می گردد یا باعث آسیب جدی به مودی می گردد و یا اینکه بعضا تبدیل به اهرم فشاری میشود که متعاقبا مودی را از شفافیت دور می سازد.

۳-مشکلات بسیار بزرگ و ریشه ای در مورد کلیات و جزئیات طرح ارزش افزوده و نحوه تاثیرگذاری آن در حوزه های مختلف ملموس است. همانطور از مفهوم مالیات بر ارزش افزوده پیداست ، این نوع از مالیات نسبت به ارزش افزوده کالا دریافت باید گردد ، همانطور که در بعضی از صنوف در حال اجرا می باشد ولی متاسفانه در حوزه صنف رایانه ارزش افزوده از ارزش کل کالا محاسبه می گردد بدین معنی که کالایی با نرخ حقوق و عوارض گمرکی ۵٪ و سود ۱٪ الی ۳٪ شامل ارزش افزوده ای معادل ۹٪ می شود که نتیجه آن چیزی جز بالابردن قیمت تمام شده کالا و نهایتا تضیع حق مصرف کننده نیست .

نکته قابل تامل دیگر ای است که طبق قانون ، ارزش افزوده در بدو ورود کالا در مبادی ورودی اتخاذ می گردد و طبق یک فلوچارت، زنجیره ای تشکیل می گردد تا نهایتا با رسیدن به مصرف کننده به اتمام می رسد. در تمامی طول مسیر شدیدترین جرایم در مورد کسانی که باعث قطع زنجیره ارزش افزوده می گردند اعمال می شود و از سمت دیگر جرایم سنگینی برای آن دسته از کسانی که ارزش افزوده دریافت می کنند در صورتی که واجد شرایط دریافت آن نبوده اند نیز اعمال می گردد ، حال اینکه ای اشخاص حقیقی و‌حقوقی چه به خواست خود و چه بر اساس فراخوان هفتگانه سازمان مشمول طرح نگردیده اند.

اکثر همکاران هم صنفی که شامل فراخوان هفتگانه سازمان ارزش افزوده نگردیده و مشمول این نظام مالیاتی نمی باشند از دریافت فاکتور رسمی با ارزش افزوده امتناع می ورزند . اتحادیه در جهت برطرف کردن این تناقض بعد از نامه نگاری فراوان با مسولین امر و توضیح موارد مطروحه نهایتا موفق به دریافت این پاسخ گردید. سازمان ارزش افزوده تمامی اشخاص   حقیقی و حقوقی که در فراخوان هفتگانه   مشمولین ارزش افزوده قرار نگرفته اند را مصرف کننده نهایی و حلقه آخر زنجیره می داند .

در نهایت به دلیل مشکلات بسیار زیاد و‌علی رغم اطلاع از عدم مشمولیت در ارزش افزوده به دلایلی که در بند دوم مطلب به آن اشاره شد از دریافت فاکتور رسمی با ارزش افزوده خودداری می نمایند؛ چراکه معتقدند دریافت آن باعث ایجاد مصائب بزرگتر به دلیل اختلاف نظر جدی و ریشه ای در مورد سود حاصله از فروش در حوزه عملکرد با سازمان مالیاتی خواهد شد.

در پایان اتحادیه فناوران استدعا دارد که سازمان محترم مالیاتی در حوزه عملکرد و ماده ۱۶۹ مکرر با تعامل بیشتری عمل کرده و کمتر از قوه قهریه استفاده نماید و با پذیرش واقیعت که همان گردش مالی بسیار بالا و سود بسیار اندک در این صنف می باشد مشکلات پیش آمده در حوزه ارزش افزوده را نیز حل کند تا زمینه برای شفاف سازی هرچه بیشتر مهیا گردد.و من ا... التوفیق

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران

سید مهدی میرمهدی کمجانی

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 
 

سرور پارس

نفرات آنلاین

ما 184 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

خدمات اتحادیه

راهنمایی