اطلاعیه ها
 

نامه سرگشاده به نماینده مجلس

یکشنبه, 27 اسفند 1396 09:19 نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

"بسمه تعالی"

"اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال"

 

نماینده محترم مجلس شورای اسلامی

جناب آقای پرفسور زاهدی

سلام علیکم

با عرض احترام به استحضار می رساند، مسائل و مشکلاتی هستند که روش فعلی دریافت گواهی استاندارد برای واردات خصوصاً در صنف IT ایجاد می کند؛ در حال حاضر برای واردات بسیاری از اقلام خصوصاً در صنفIT نیاز به دریافت گواهی استاندارد می باشد؛ اما متاسفانه روش فعلی باعث ایجاد مشکلات و اتلاف هزینه و زمان زیادی است، بزرگترین مشکل موجود این است که برای واردات یک مدل کالا با مشخصات و ساخت یکسان در هر نوبت واردات و برای هر اظهار نامه گمرکی نیاز به طی مراحل مشابه و بی مورد می باشد؛ به این ترتیب که صدور این گواهی نامه صرفاً منوط به انجام تست کالا مذکور در مراحل آزمایشگاهی همکار استاندارد و یا دریافت گواهی بازرسی از شرکت های بین المللی می باشد که در هر مورد منجر به اتلاف وقت بسیار و تحمیل هزینه های فراوان گردیده و در نهایت باعث تضعیف واردکنندگان معتبر و کمتر شدن قدرت رقابت آنها با سود جویان و افرادی که از طریق غیر شفاف اقدام به تهیه و توزیع کالا می نمایند بوده و یا با بالا رفتن قیمت تمام شده کالا باعث تضییع حقوق مصرف کنندگان این محصولات که غالباً قشر دانشگاهی و بخش دولتی می باشند، خواهد بود.

از طرفی روشهای تست توسط آزمایشگاههای همکار استاندارد نیز خالی از عیب نیست و منجر به بروز مشکلات فراوانی می شود و در نظر داشتن این مهم که کالای در حال تست در واقع وارد گمرکات شده و در حال طی مراحل ترخیص می باشد بعضاً اشتباهات و سخت گیری های بی مورد و بی منطق باعث ایجاد خسارات فراوان و گاهی غیر قابل جبران برای وارد کنندگان این صنف بوده و هست.

 متاسفانه توسل به شعارهای به ظاهر خیرخواهانه و نمادین کمک شایانی به پیشرفت و توسعه ننموده و حتی این ظن را برای اعضای این صنف به وجود آورده که شاید منافع شخصی و گروهی عده ای ریشه اصلی این نگرش و

شعارها و بعضی سخت گیری های غیر منطقی بوده و علی الحال سخن در این باب از حوصله نامه خارج و نیاز به بررسی و تحلیل کاشناسی جامع و ورود و راستی آزمایی نهادهای نظارتی دارد؛ متاسفانه در نمونه گیری استاندارد کلا در 2 یا 3 شرکت انجام می گیرد و بحث اعضا که وجود دارد بحث رانت و فساد نیز به میان می آید؛ برندهایی که در دنیای دارای 12 استاندارد جهانی، اروپایی، آسیایی و آمریکایی می باشند باید زمان زیادی را طی نمایند و تا 8 در هزار پرداخت نگردد کاری انجام نمی شود؛ به محض پرداخت 8 در هزار کالا استاندارد شده و جوابیه ارسال می گردد.

در ادامه با توجه به بررسی همه جانبه موضوع توسط تیم کارشناسی این اتحادیه و دغدغه همیشگی اعضای این صنف در رابطه با جلوگیری از ورود کالاهای غیر اصل و فاقد استانداردهای لازمه پیشنهاد می شود در صورت امکان روش ذیل مورد بررسی قرار گیرد:

1-    ایجاد سایت مرجع استاندارد جهت ثبت مدل های مورد تایید و تخصیص کد رهگیری برای هر مدل پس از بررسی و آزمایشهای لازم بر اساس استاندارد بین المللی و ملی.

2-    بررسی و بازرسی کالا مربوطه هنگام ورود به گمرکات توسط شرکت های بازرسی و یا دفاتر موسسه محترم استاندارد مستقر در گمرکات ورودی و تطبیق دقیق کالا با مدل مذکور در سایت مرجع و احراز کامل اصالت.

3-    صدور گواهی استاندارد پس از دریافت گزارشات فوق و دریافت حقوق حقه دولت و موسسه استاندارد جهت تکمیل مراحل ترخیص کالا.

در خاتمه به عرض می رساند، این اتحادیه وظیفه خود می داند در جهت توسعه و پیشرفت کشور عزیزمان با تمام توان و پشتوانه علمی و تجربی خود در کنار دوستان و خادمین شریف ملت و دولت و مجلس قرار گرفته و دست در دست عزیزان جهت اعتلا این مرز و بوم کوشا باشد.

 فلذا در صورت نیاز به شرکت در کمیته کارشناسی و جلسات تخصصی جهت بررسی پیشنهادات ارائه شده اعلام آمادگی کامل می نماییم. و من ا... التوفیق

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران

سید مهدی میرمهدی کمجانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 
 

سرور پارس

نفرات آنلاین

ما 176 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

خدمات اتحادیه

راهنمایی